header bm

soalan lazim2| hubungi kami2| aduan2| petalaman3

LOGO Jata

search
search

Latarbelakang JKPTG

Jabatan Ketua Pengarah Tanah dan Galian adalah salah satu Jabatan dalam organisasi Kementerian Air, Tanah dan Sumber Asli. Semenjak tahun 1957, Jabatan ini telah dipindahkan beberapa kali daripada pelbagai Kementerian berikut:

  • Kementerian Hasil Bumi (1957 - 1963).
  • Kementerian Pembangunan Luar Bandar (1963 - 1970).
  • Kementerian Perusahaan Utama (1970 -1973).
  • Kementerian Kemajuan Tanah dan Kemajuan Wilayah (1973 -1990).
  • Kementerian Tanah dan Pembangunan Koperasi (1990 - 2004).
  • Kementerian Sumber Asli dan Alam Sekitar (Semenjak 27 Mac 2004).
 
Nama Jabatan ini juga mengalami beberapa perubahan panggilan nama seperti berikut:
  • Pejabat Pesuruhjaya Tanah Persekutuan (Office of the Federal Commissioner of Lands) - (1957 - 1970).
  • Pejabat Ketua Pengarah Tanah dan Galian Persekutuan (Office of the Director General of Lands and Mines (Federal)) -(1970).
  • Jabatan Tanah dan Galian Persekutuan - (1.1.1978).
  • Bahagian Pentadbiran dan Pengurusan Tanah (di bawah Integrasi dalam Kementerian Kemajuan Tanah dan Kemajuan Wilayah) - (1.1.1982).
  • Bahagian Pengurusan dan Perundangan Tanah - (1.1.1989).
  • Jabatan Ketua Pengarah Tanah dan Galian - (1.1.1992).
 
Senarai Nama Ketua Pengarah Tanah Dan Galian Persekutuan (Ketua Pengarah Tanah dan Galian juga dahulunya dikenali sebagai Pesuruhjaya Tanah Negeri- Negeri Tanah Melayu dari tahun 1952 sehingga sekarang)
  • H.A.L. Luckham (10.11.1952 – 1959)
  • Dato’ Abdullah bin Ibrahim (1960)
  • Tn. Haji Abdul Rahman bin Mohd. Salleh (01.08.1963 - 31.08.1969)
  • Dato’ Abdul Manaf bin Mohd. Noor (01.09.1969 - 31.12.1977)
  • Tan Sri Nasaruddin bin Haji Bahari (01.01.1978 - 15.11.1983)
  • Tn. Haji Harun bin Baba (01.03.1988 - 31.05.1991)
  • En. Azmeer bin Rashid (01.06.1991 - 02.06.1992)
  • Dr. Nik Mohd. Zain bin Haji Nik Yusof (06.06.1992 - 15.01.1995)
  • Dato’ Wan Abd. Wahid bin Haji Wan Hassan (16.03.1995 - 16.12.1999)
  • Dato’ Haji Mohd. Esa bin Shariff (17.12.1999 - 26.08.2001)
  • Dato’ Yidris bin Abdullah (27.08.2001 - 15.12.2002)
  • Dato’ Ismail bin Dollah Harun (01.03.2003 - 14.01.2005)
  • Dato’ Radzi bin Yusof (14.01.2005 – 2006)
  • Dato’ Zoal Azha bin Yusof (01.08.2006 - 25.06.2008)
  • Dato’ Abd Halim bin Ain (26.06.2008 – 19.10.2010)
  • Dato’ Azemi bin Kasim (19.10.2010 – 20.09.2015)
  • Dato' Dr. Sallehuddin Bin Ishak (21.09.2015 – 04.01.2019)

any_module

Pilihan Bahasa:

Bahasa Lain:
Klik di sini

article
any_module

Saiz Tulisan :

A- A A+

Warna Tema : 
color green  color red  color blue